Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Gaz & Karın Ağrısı
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kokulu gaz...
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumKokulu gaz...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
HaNCeR Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 92
Mesajın Direkt Linki Konu: Kokulu gaz...
    Gönderim Zamanı: 17 Eki 2011 Saat 00:50
Hocam saygılar.
Yeğenim şuanda 3 günlük 3770 gram 52 cm(kız) doğdu kesinlikle emmek istemiyor ve sürekli ağlıyor.Aşırı derecede kokulu gaz çıkarıyor.Ağzındanda çıkarıyor.Biz şırıngayla çekip veriyoruz sütü doysun diye hemen hemen hiç uyumadı.Şuanda acile gittiler ama ben size danışmak istedim.Ne Yapılmalıdır teşekkürler..
Anne Ben Anne Oldum...
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eki 2011 Saat 10:14
Eğer hemşirelerin lafına kanıp meme ucunu karbonatlı su ile silip memeyi öyle veriyorlarsa, hayatta almaz, zira karbonat acı olduğundan memeyi almıyorlar. Eğer meme haricinde mama veriliyorsa, mutlaka kaynamış su kullansınlar. Birde, eğer biberonuda ememiyorsa, , neonatal Tetanoz olabilir, başları belada demektir. Sonucu yazın.  
Yukarı Dön
HaNCeR Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eki 2011 Saat 10:53
   Hocam ileri derecede sarılık varmış bugün ve geceye kadar hastanede kalıcakmış ışık tedavisi veriliyomuş anladığım kadarıyla.Bu gaz olayınıda enfeksiyon kapmış olabilir denmiş araştırılıyormuş.Ama halen emmeyi reddediyor kardeşim iki saatte bir emzirmek için yanına gidiyor ama emmiyormuş biberonla vermişler.Biz emme meselesini nasıl çözücez hocam.Sarılığın emerek geçeceğinin farkındayız.Neden almıyor.Aç kalmış ve böbreklerinde susuz kaldığını söylemişler.Kolunda serum gibi bişey bağlıymış.Hacettepe hastanesindeler şuan beklemedeyiz hocam.
Anne Ben Anne Oldum...
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eki 2011 Saat 13:32
Sarılıktan bahsetmemiştiniz. Evet, eğer sarılık çok ilerlerse, Total Bilirubin seviyesi; 30mg. dan yüksek seviyeler çıkarsa, "Kernicterus" denilen durum oluşur. Bu durum zamanında "kan değişimi " yapılmazsa, geriye dönmesi çok zordur. Hacettepe en doğru adrestir, ne yapılabilecekse, yapılacaktır, emin olabilirsiniz. 3 günde bu duruma gelmesi durumun ciddi olduğunu ama, bu kadar erken ele alınması da  biraz daha ümitli olmamıza sebep oluyor. Kan değişimi (Tranfuzyon) yapılmadan sadece Fototerapi yapılması biraz riski arttırır.
Yukarı Dön
HaNCeR Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eki 2011 Saat 16:04
  Sarılık hastanede anlaşıldı hocam kan değişiminden bahsedilmemiş.Değerleri nasıldır bilmiyorum .Ayrıca kaburgasında kırık olduğu söylenmiş doğum esnasında olmuş ve anlaşılamamış.Kardeşime besleyememişsin bakamamışsın imasında bulunmuşlar bende hacettepeye çok güveniyorum ama anneninde piskolojisi düşünülmeli emzirmesi için ısrarcı davranıyolar hemşireler ama bebek reddediyor.Sütünü sağıp biberonla veriliyorlar iki saatte bir.
Anne Ben Anne Oldum...
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eki 2011 Saat 21:16
Hayırlısı. Bu durumda sabır edip beklemekten başka çare yok. Kan değişimi yapmadıklarına göre, çok da tehlikeli sınırda değil anlaşılan.
Yukarı Dön
HaNCeR Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Eki 2011 Saat 17:00
hocam merhaba,
ben kardeşiyim, sarılık değeri 21 di bir gün foto terapi aldı 11 e düştü. vucudunda enfeksiyon varmış sepsis diye bi hastalıktan şüphelendiler kesin tanı olmadan antibiyotiğe hemen başladılar. bebeğim antibiyotiğe başladığı gün kendini toparladı gayet iyiydi bunu doktorlardanda duydum vizit yaptıklarında. emmesi için her beslenme saatinde uğraştım köprücük kemiğinde kırık varmış ondan memeyi alamıyomuş ama yılmadım sonunda almaya başladı emiyodu uyuyup kalıyodu sonra bide sağıp veriyodum böle bir hafta hastanelerde uğraştım gündüzden süt sağıp biriktiriyodum gecede alabilsin diye yoksa mama veriyolardı. bebek gayet iyi dediler ama antibiyotiğe başladıkları için yarım bırakamıyız dediler öle onu bekledik bir hafta sürdü antibiyotğin bitmesi. o ara Bos ve kan kültürüde yollandı antibiyotiğin bitiiti gün sonuçlarda geldi negatif dediler üreme olmamış yani hemende taburcu ettiler. şimdi bebeğim gayet iyi emiyo ama sol memeyi alamıyo çok şekiller deniyorum olmuyo tutamıyo ağzıyla ağlıyo ne yapabilirim.
Anne Ben Anne Oldum...
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Eki 2011 Saat 11:07
Köprücük kemiğindeki kırık önemli değildir, tedavi gerekmeksizin kendiliğinden düzelir. Anne memesi alması onun için çok mühim, gerekirse biraz aç bırakıp, hep öncelikle memeyi verin. Sepsis olmasına imkan yok, zira mikrop aldıktan sonra muayyen bir zaman geçmesi gereklidir, bebeğin yaşı bu süreden kısa. Antibiyotiğin yarım bırakılması lafıda palavra, ortada direnç kazanacak bir bakteri yokki, böyle bir durum olsun. Neyse, büyük geçmiş olsun.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.