Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > Bebeğim & Çocuğum Hakkında > Ek Gıda & Beslenme & İştah
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ek gıdayla ilgili yararlı bilgiler
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuEk gıdayla ilgili yararlı bilgiler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Kevser Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mersin benden sorulur:)))))

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 7222
Mesajın Direkt Linki Konu: Ek gıdayla ilgili yararlı bilgiler
    Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 18:41

Bir bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için şu öneriler akılda tutulmalıdır.

- Anne sütüne doğumdan sonraki ilk bir saat içinde başlanmalıdır.

- Anne sütü tek başına altı ay devam etmelidir.

- Tamamlayıcı besinlere anne sütüyle birlikte altıncı aydan itibaren başlanılmalı ve anne sütü ile beslenmeye iki yıl devam edilmelidir.

- Tamamlayıcı beslenme zamanında, yeterli, güvenilir ve uygun olmalıdır.

Anne sütü ile beslenen bebeklere 6. ayda ek besinler verilmeye başlanır. Doğal beslenen bebekte ek besinlere 6. aydan daha erken başlanmamasının nedenleri şöyledir.

- Bebeğin daha az anne sütü almasına neden olabilir.

- Daha erken başlamanın büyüme açısından bir üstünlüğü yoktur.

- İlk aylarda bebeğin kaşıkla beslenmesi zordur.

- Çiğneme becerisi 4. aydan önce gelişmez.

- Baş kontrolü tam gelişmemiştir.

- Bebekler ek besin almaya isteksizdirler.

- Doğal beslenme alerjik hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur.

- Küçük bebeklere verilen katı gıdalar solunum yollarına kaçabilir ve boğulmalara neden olabilir.

Ek besinler verilirken önce püre kıvamında, daha sonra ezilmiş, ardından ufak parçalara bölünmüş biçimde verilerek bebeğin farklı yapıdaki besinleri alması sağlanmalıdır. Uzun süre püre kıvamında besin alan bebeklerde, katı besinlere geçişte zorluk yaşanır.

Ek besinler verilirken şu ilkelere dikkat edilmelidir.

- Besinler, kaşıkla ya da fincanla, başlangıçta az miktarlarda verilir.

- Yeni besinler bebek aç iken ve öğle öğününde denenmelidir.

- Farklı besinler en az 3 günlük aralarla denenir ama 7 günlük aralar tercih edilir.

- İlk kez verilen yiyeceklerin alerjik belirtilere neden olup olmadığı kontrol edilir.

- Besinler taze pişmiş olmalıdır.

- Tuzlu, baharatlı, alerji yapma olasılığı yüksek olan besinler bebeklere verilmez.

- Katı besinler verilmeye başlandığında bebek dili ile itebilir. Bu durum besini reddetme olarak algılanmamalı, doğal bir tepki olarak karşılanmalıdır.

- Bebeğin hoşlanmadığı yiyecekler iki hafta ara ile tekrar denenir.

- Aşırı lifli besinler ilk 12 ayda önerilmez.

- Elma ve şeftali püresi, pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi, yoğurt, sebze püresi ilk başlanacak ek besinlerdir.

- Alerji yapma riski olan turunçgiller, yumurta, ekmek, balık ve et ilk verilecek besinler arasında yer almaz.

Yapay ya da karışık beslenen bebeklerde ek besinlerin genellikle 4. ayda başlatılması önerilir. Katı besinlere alıştırma ve bu besinlere ilişkin ilkeler, doğal beslenen bebeklerde olduğu gibidir.

Sebze püresi günlük pişirilir, sebzelere ilave olarak içine pirinç ve yağ da eklenerek, tat ve kalori yönünden zenginleştirilir. Bazen bir çay kaşığı irmik de konulabilir. Patates, maydanoz, ıspanak, havuç, kereviz, karnabahar sebze mamasına eklenebilir. Pırasa ve taze fasulye gibi uzun lifli sebzeler, püre şekline getirilmeleri zor olduğu için erken dönemde kullanılmaz. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin nitrat içerikleri bekletilmekle artacağından pişirildikten hemen sonra yenilmelidir. Bakla ve patlıcanın da yaşından sonra verilmesi uygundur.

Besinlerin demirden zengin olmasına dikkat edilmelidir. Bu besinler arasında sırasıyla karaciğer, kırmızı et, tavuk etinin beyaz olmayan kısımları ve demirden zenginleştirilmiş tahıllı bebek mamaları sayılabilir.

Demirden zengin, ancak biyoyararlılığı düşük olan besinler ise yumurta sarısı, baklagiller ve koyu yeşil renkli sebzelerdir. Bu grup yiyecekler C vitamininden zengin meyve ve sebzelerle tüketilirse demirin yararlılığı artacaktır. Baklagillerin protein içeriği yüksektir. Pişirilmeden önce bir süre suda bekletilirlerse, zararlı olabilecek fitat içerikleri kaybolacaktır.

İlk 12 ayda bağırsak geçirgenliğinin fazla olması nedeni ile inek sütü alerjisi daha sık görülür. Bu nedenle bir yaşına kadar inek sütü tüketilmemelidir.

Ek besinlere birer birer, birkaç gün aralarla başlanır ve günde 3 öğün verilir.

Özellikle besin alerjisi öyküsü olanlarda yumurta, fıstık, fındık, balık ilk bir yıl verilmez. Turunçgiller, çilek, kivi, çiğ domates, salça, tuz, şeker, bal, yumurta beyazı, soğan, sarımsak, lahana, pırasa da bir yaşına kadar verilmemelidir.

ALINTI....

Düzenleyen Kevser - 04 Tem 2011 Saat 18:55
Yukarı Dön
Kevser Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 18:45
Not: inek sütüyle ilgili kısmı ben uygulamadım LOL
Yukarı Dön
yasemin Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Puanlar: 107177
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 20:30
sengul un acidigi topigi görmedin se bak kevser diye cagiryordu haberin olsunLOL

Yukarı Dön
sengul Açılır Kutu Gör
Pırlanta Üye
Pırlanta Üye
Simge

Puanlar: 10127
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 22:21
Orjinalini yazan: Kevser Kevser Yazdı:

alerji yapmadı mı? peki balı denedin mi?
aynı  besini 3 öğün verdin mi?
ne çok soru sordumTongue
Kesinlikle çocuğuna “çocuk gibi” davranma.

Bu anneler olarak yaptığımız en büyük kabahat aslında.

Küçük olabilirler ama onlar da birey birey.

Yukarı Dön
Kevser Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 22:52
Orjinalini yazan: sengul sengul Yazdı:

Orjinalini yazan: Kevser Kevser Yazdı:

alerji yapmadı mı? peki balı denedin mi?
aynı  besini 3 öğün verdin mi?
ne çok soru sordumTongue
İnek sütü alerji yapmadı ama zaten pek fazla da içmiyor, balı denemedim, denemeyi de düşünmüyorum henüz Smile ilk zamanlar aynı besini 3-4 gün veriyordum ama artık neredeyse her şeyden veriyorum. gün, saat beklemeden Big smile dur özele geleyim ben LOLLOLLOL
Yukarı Dön
Kevser Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 22:55
Orjinalini yazan: yasemin yasemin Yazdı:

sengul un acidigi topigi görmedin se bak kevser diye cagiryordu haberin olsunLOL
şengülün topiğini gördüm de belki yardımcı olur diye bu yazıyı eklediydim LOLLOL orda sadece şengülün yazdığı ilk mesajı okudum diğerlerini daha okuyamadım Tongue LOL LOL
LOL
Yukarı Dön
yasemin Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Puanlar: 107177
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 22:57
gerisini de okuLOLanan gilde oldugunu bile yazdim ah ah ben bu gunler icin varim ama iste diyomLOLLOLLOLLOL

Yukarı Dön
Kevser Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Tem 2011 Saat 23:21
Orjinalini yazan: yasemin yasemin Yazdı:

gerisini de okuLOLanan gilde oldugunu bile yazdim ah ah ben bu gunler icin varim ama iste diyomLOLLOLLOLLOL
hemen gidiyom oraya LOLLOLLOL Clown benim haberimi verdiğin için de kokulu öpücükler sana Clown Clown LOLLOL
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.