Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Grip mi İYE mi.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumGrip mi İYE mi.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
keskine Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 487
Mesajın Direkt Linki Konu: Grip mi İYE mi.
    Gönderim Zamanı: 28 Mar 2011 Saat 19:50
Merhaba Kadir Bey,
Kızımız 3 yaş 2 aylık.
Kızım bugün öğlen uykusundan uyandığında bir sıcaklık hissettim ateşi var gibiydi.Evde uydu sistemiyle ilgili teknik servisler olduğu için kızımla anneannesi ilgilendi eliyle baktı ateşi yok dedi.Gün boyunca keyfi çok iyi diyebileceğim seviyede idi.Akşam üzeri  ateşini ölçtüm kulaktan 38.6-39 arasında değişiyordu ara ara olmak kaydıyla su gibi burun akıntısıda başladı sormak istediğim grip midir? hemen doktoruna götüreyimi yarın yoksa gripte ateş kaç günde geçer beklememde sakınca var mıdrı? Biz yeni bir şehre taşındık 10 ay oldu eski doktorumuz 10 aylıktan 22 aylığa kadar her ay hastalandığında Ab ce kullanılmaması gereken coldla biten ilaçlardan veriyordu.Herşeyde doktora gitmeye çekiniyorum şimdi.
Bugün bir ara tuvalete gitti 5 dk sonra hemen yine gitti çişim var yapamadım dedi.Tedirgin oldum acı,yanma yok diyor İYE olsa başka ne gibi belirtileri olurdu.Burun akıntısı ve ateş olunca gripmi İyE mi tedirgin oldum burun akıntısıda 1 saat içinde sadece 2 kere oldu.Şu anda çok keyifsiz ve üşüyorum diyoe sürekli.Gripte ateşi en fazla kaç derece olur kulaktan?Çok keyifsiz ve mızmız şu an :(( Biraz uzun oldu ama affınıza sığınıyorum.Teşekkür ederim.Saygılarımla.
Yukarı Dön
keskine Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Mar 2011 Saat 19:53
Birde 19 martta doktoruna götürmüştüm alerji ile ilgili o aralar sadece sesinde değişiklik olup geçmişti.Sizede sormuştum grip demiştiniz sonra sesi düzelmişti şimdi 1 hafta 10 gün geçip ateş olunca korktum :((((endişelenecek durum var mıdır? 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif
Puanlar: 112766
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mar 2011 Saat 09:53
Grip geçiriyor, benim anlattıklarımı uygulayın, ateşi 4-5 gün sürecek. Eğer farklı bir durum hissederseniz, bir kan sayımı yaptırıp WBC değerine bakın, yüksek çıkarsa Antibiyotik başlanır. Ateş çıktığında çocuklar daha fazla çişe çıkarlar, normaldir. Yanma, sancı olması, kesik-kesik çiş yapması, altına kaçırması; İYE yönünden dikkat edilmesi gereken işaretlerdir.
Yukarı Dön
keskine Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mar 2011 Saat 19:40

Merhaba Kadir Bey,

Gece ateşlendi saat 22:00 Gibi 1 ölçek ibufen verdik.sabaha karşı yine ateşlendi kulaktan 40 lara vardı sabah 6 da 1 ölçek ibufen daha verdik.Dr.undan randevu aldık öğleden sonraya verdiler.Kızımın ateşi kulaktan 40-5 lara varınca başka bir hastaneye gittik.Ateşi çok yüksek serumla düşürelim dediler ben tahlil sonuçlarını görelim dedim.Bu arada saat sabah 10 da 8ml kadar dolven verdiler ve akşam üzeride 16-16:30 gibi bir ölçek ibufen daha aldı kızım 15.5 kilo.

Kan Tahlili sonuçlarımız 

WBC 25,6 HH    4-11         CRP (Turpidimetrik) 17,4   

RBC  3,91L         4-6,20

HGB  11,2           11—18,8

HCT  33,9            35-55

MCV 87                80-100

MCH 28,7            26-34

MCHC 33,1          31-35

RDW 9,6L           10-20

PLT 375            150-400

MPV 6,7            6-10

@PCT 0,250      0,200-0,500

@PDW 8             8-18

NE   65,9          50-80

LY 19,9          25-50

MO 11,4H      2-10

EO      1          0-5

BA      1,8       0-2

@ATL  1,5       0-2

@IMM  3H       0-2

NE# 16,84 HH       2-8

LY# 5,09H            1-5

MO# 2,91 HH        0,1-1

EO# 0,26              0-0,4

BA# 0,46HH         0-0,2

@ATL#  0,38 H      0-0,2

@IMM# 0,75 HH   0-0,2

Bu sonuçlara göre yatırmayı teklif etti kendi doktorumuzada göstermek istedik.günde2 tane750 mg iğne ve calpol verdi şimdi reçeteyi okuyamadım.

Kendi doktorumuz idrar tetkikide istedi.

Tam İdrar Tetkiki sonuçlarımız normal çıktı.

Miktar 40    10-400

Renk sarı

Görünüm Berrak

Reaksiyon ph 5     5-7

Dansite 1015

Protein negatif

Glükoz negatif

Keton Negatif

Biluribin negatif

Urobilinojen normal

Nitrit negatif

Her sahada 3-4 lökosit ve 10-12 eritrosit görüldü

Buna istinaden kendi doktorumuz.Genel muayene esnasında da boğazında kulaklarında ve sırtını dinlediğinde bir şey bulamadı.Kanda mikrop var dedi.Ateşi düştüğünde genel durumuna bakarak yatırmadı.

Calpol 6 plus ve ibufen dönüşümlü olarak verdi3-4 saat ara ile 1 ölçek

Ve 3 gün Forasef1 gr iğne verdi günde 1 kere (çocuk hırpalanmasın günde 2 iğne dedi diğer doktorun tedavisi için.)

3 gün sonunda kontol ve gerekirse şuruba ve iğneye karar veririz tetkiki yenileriz dedi.

İğnemizi olduk bacaktan yapıldı.

Tedavi hakıında düşünceniz nedir çok korktuk ve endişelendik kanda iltahap neden olur.Başka bir şey bulunamadı. Uzun oldu ama  affınıza sığınıyorum.İltahap çok yüksekmiş ciddi midir? Yatırmak mı gerekli idi.

Teşekkür ederim.Saygılarımla.

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Mar 2011 Saat 12:00
Kanında mikrop yok.. Sizin durumunuza "ENFEKSİYON" VAR DENİR.. Kanda mikrop olması durumuna "SEPSİS" denir, ama artık günümüzde tıp eğitimi o kadar laçka hale gelmiştirki, bu kadar basit bir terminoloji farkını bile bilmezler.. Antibiyotik gerekli, ağızdan ilaç alabilen bir çocukta İĞNE gereksiz bir "Show" dur...
Yukarı Dön
keskine Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Mar 2011 Saat 16:26

Teşekkür ederim Kadir Bey.Peki bu kandaki enfeksiyon başlı başına olabilirmi  ve neden olur? Çünkü genel muayenesi ve idrar tetkiki çok şükür temiz.Kan kültürü ve gaita tahlili yapılmadı.Kan tahlili ise belirttiğim gibi kanda enfeksiyon çıktı.6-7 ay önce bunun gibi bir şey yaşamıştık yine kanda mikrop demişti.Sonra birkaç gün sonra ishal başlamıştı ve amip olmuş kızım.Bu yüzden korktum.Ateşi dün kulaktan 41 e yaklaşmıştı.Birde ağız içi alt ve üst dudağın birleştiği yerin iç tarafına yara çıkmış 1 tane ateştenmidir ?Kan kültürüne yada gaita tahliline gerek var mıdır?

Birde çok korktuğum şey şu ateş düşürücüler mecburen kullanıyorum çünkü sayıklıyor ve yükseldikçe yükseliyor.

İlk gece 22:00 da 1 ölçek ibufen

Sabah 6 da 1 ölçek ibufen

10 gibi 1,5 ölçek kadar 8 ml sanırım hastanede dolven verildi şurup

16:00 gibi 1 ölçek ibufen

Vede gece 22:00 gibi 1 ölçek calpol 6 plus şurup içti

Sabah 8 e kadar bekledik 1ölçek ibufen

Saat 13:30 da calpol 6 plus verdim yarım ölçeğe yakın baktım düşmüyor diğer yarım ölçeğinide

15:30 gibi verdim toplamı ya bir ölçek eder yada yakın kızımız 15,5 kg 42 saatte  4 ölçek ibufen 2 ölçek calpol 6 plus ve de 1,5 ölçek dolven içti.

Doktorumuz 3 saat ara ile dönüşümlü calpol 6 plus ve ibufen verin dedi sizce yukarıda kullandıklarım kızımı olumsuz etkilemişmidir? Çok ateşi olursa 3 saat ile diğer ilaçları kullanmam sakıncalı mı? Calpol ateşini düşürmez çok yüksek 15,5 kg için plus olur dedi. Birde iğne gereksiz demişsiniz şurup içebilen çcouk için.Bu iğne ağır bir iğne mi şuruplara göre zararı var mıdır?

Teşekkür ederim.Saygılarımla.

Yukarı Dön
keskine Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Mar 2011 Saat 03:26
yukarıdaki soruma ek olarak KAdir Bey,Saat 21:20 de 1 ölçek ibufen ve saat 02:55 de 1 ölçek calpol plus daha verdim doktorumuz ateşi düşmezse son çare novalgin şurup verdi ama son tercih dedi.calpol plusta ancak düşüyor ibufen birkaç saat 38 lerde idare ediyor.Böyle devam edeyimmi kızım çok sayıklıyor.Dünde ateşi çok çıkmış kulaktan neredeyse 41e yakın bir zararı olmuşmudur kızıma :(((((
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Mar 2011 Saat 10:57
Enfeksiyon kanda değil, boğazda.. Kanda enfeksiyon olmasına SEPSİS denirki, sizin durumunuzla bir ilgisi yok.. Boğaza veya akciğerlerin sathına bir mikrop yerleştiğinde, ateş çıkar ve eğer bu enfeksiyon bakterilerle oluyorsa, lökosit(WBC) değeride yükselir.. Buna "Akciğer veya Boğaz enfeksiyonu" denir.. Kanda lökosit artması, kanda mikrop var anlamına gelmez, tabiiki, sepsis durumundada lökosit yükselir ama tablo çok ağırdır.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.