Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > Bebeğim & Çocuğum Hakkında > Bebek Bakımı
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Emzik biberon seçimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuEmzik biberon seçimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
peperutka Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 6954
Mesajın Direkt Linki Konu: Emzik biberon seçimi
    Gönderim Zamanı: 08 Şub 2011 Saat 08:10

ANKARA - "Emzik, biberon, biberon başlığı, alıştırma bardağı, alıştırma bardağı kapağı ve benzeri ürünlerin üretimi, ithalatı ve bildirim esaslarına dair tebliğ", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Emzik, biberon, biberon başlığı, alıştırma bardağı, alıştırma bardağı kapağı ve benzeri ürünleri üreten, ithalatını yapan veya ilk kez üretimini/ithalatını gerçekleştiren gerçek ve tüzel kişilerin Bakanlığa bildirimde bulunmak zorunda olduğu kaydedilen tebliğe göre, üreticiler, bir sefere mahsus olmak üzere, ürünleri için ''Bildirim Formu'', ''Emzik Test Raporu'', ''Çocuk Kullanım ve Bakım Eşyaları İçme Donanımı Test Raporu'' ve piyasaya arz edilmek üzere hazırlanmış her ürüne ait etiket örneğini elektronik ortamda hazırlayarak, her bir ürün için ayrı ayrı bildirimde bulunacak. Bildirimde bulunan üreticilere, Bakanlık tarafından kayıt numarası verilecek. Ayrıca üreticiler, bildirimde veya etiket bilgilerinde yer alan hususlardan bir veya birkaçının değişmesi halinde ürünü piyasaya sürmeden önce bir dilekçe ekinde değişiklik bildirimini ve yeni etiket örneğini Sağlık Bakanlığına gönderecek.

Etiket, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, üreticinin adı ve adresi, üretim yeri adresi, ithal üründe menşe ülke adı, ürünün ticari adı, üretim tarihi, seri numarası, raf ömrü ve tüketiciye yönelik uyarılar rahatlıkla okunacak büyüklükte Türkçe yazılacak.

İŞTE UYARILAR
Emzikler için özel ambalaj ya da etiket örneğinde ürüne ait özel uyarı bulunması halinde bu uyarılarla birlikte kırmızı renkte, büyük harflerle;
- ''Yetişkin gözetiminde kullanınız'',
- ''Bebek boğulabileceğinden boynuna asmayınız'',
- ''Besleme emziklerini hiçbir zaman yalancı emzik gibi kullanmayınız'',
- ''Sıvıların uzun süreli ve devamlı emilmesi diş çürüklerine neden olur'',
- ''Beslemeye başlamadan önce gıda sıcaklığını kontrol ediniz'',
- ''Her kullanımdan önce besleme emziğini bütün yönlerde çekmek sureti ile gözle muayene ediniz. Hasar veya incelme belirtileri görüldüğünde kullanmayınız'',
- "Yıpranmaya neden olabileceğinden besleme emziğini tavsiye edilenden daha uzun süre dezenfektan (steril edici çözelti) içerisinde, doğrudan güneş ışığı altında veya direk ısıya maruz bırakmayınız'',
- ''İlk kullanımdan önce 5 dakika süre ile suda kaynatınız. Bu işlem temizlikten emin olmak için gereklidir. Her kullanımdan önce temizleyiniz'' ,
- ''Bir kullanımlık mamuller 'Yalnız tek kullanımlıktır',
- ''Emziğin ağız içine kaçması durumunda panik yapmayın'',
- ''Emzik başını asla şekerli maddeler veya ilaçlara batırmayın. Çocuğunuzun dişleri çürüyebilir'',
- ''Güvenlik ve hijyen sebeplerinden dolayı emziği 1 ile 2 ay kullanımdan sonra değiştirin'',
- ''Emzik yutulmaz ve bu tip olaylarla başa çıkabilecek şekilde tasarlanmıştır. Mümkün olduğu kadar nazikçe ve dikkatli şekilde ağızdan çıkarın'',
- ''Mikrodalga fırında biberonu işleme tabi tutmayınız'' şeklinde uyarılar da yer alacak.

Göğüs pompaları için ayrıca, elektrik ve pille çalışanlar için CE işareti taşıması şartı aranacak.

Uzmanlık gerektiren tıbbi uygulamalar için yapılmış, sıcaklık ölçen, ilaç veren ve benzeri emziklerin etiketinde ''Yalancı emzik olarak kullanılmaz'' uyarısı yer alacak. Standartların başlığı yerine standartların işaret ve numarası yazılacak.

Etiketlerde, ürünlerin satış için sergilenmesinde ve reklamlarında kullanılan metin, isimler, ticari marka, resim, figüratif desenler veya diğer şekiller, ürünlerin gerçekte sahip olmadıkları nitelikler varmış gibi kullanılamayacak ve bu yönde imada bulunulamayacak. Ürün etiketinde veya prospektüslerinde kullanma talimatı bulunacak. Etiketlerde ürünün antimikrobiyal etkiye veya dezenfektan etkisine sahip olduğunu belirten ifadeler yer alamayacak.

''MESUL MÜDÜR ÜRETİCİNİN SORUMLULUĞUNU ORTADAN KALDIRMAZ''
Üretim yerinde eczacı, kimya mühendisi veya kimyager mesul müdür olarak görevlendirilecek. Mesul müdürün görevden ayrılması durumunda 7 gün içinde yeni bir mesul müdür görev yapacak. Bakanlığa bildirilecek mesul müdürlerin varlığı üreticinin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacak.

Emzik, biberon, biberon başlığı, alıştırma bardağı, alıştırma bardağı kapağı ve benzeri ürünler, tüketiciye temiz şartlarda ulaşabilecek şekilde kapatılmış, uygun bir ambalaj içerisinde satılacak.

Sağlık Bakanlığına bildirimde bulunulmadan emzik, biberon, biberon başlığı, alıştırma bardağı, alıştırma bardağı kapağı ve benzeri ürünlerin üretimi ve ithalatı yapılamayacak ve piyasaya sunulamayacak.

15 Mayıs 2011 tarihinde yürürlüğe girecek tebliğde, üretim yerinin nitelikleri ile emzik, biberon, biberon başlığı, alıştırma bardağı, alıştırma bardağı kapağı ve benzeri ürünlerin teknik dosyasında bulunması gereken bilgilere de yer verildi.

Alıntı

Şapkadan tavşan çıkarmayı marifet sanıyorlar. Ben kalbimden '' ÖKÜZ '' çıkardım hey yavrum hey :))
<
Yukarı Dön
KUZEY&MİRA Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Melek Anne :)

Puanlar: 2583
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şub 2011 Saat 11:32
Topikci başı
DEVRİM KUZEY & ZEYNEP MİRA
Yukarı Dön
Elmas Üye
Elmas Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şub 2011 Saat 11:36
Orjinalini yazan: DEVRİMKUZEY DEVRİMKUZEY Yazdı:

Topikci başı
Konuya önemsiz de hadi de de de deseneeLOLLOLLOLOuch

Şapkadan tavşan çıkarmayı marifet sanıyorlar. Ben kalbimden '' ÖKÜZ '' çıkardım hey yavrum hey :))
<
Yukarı Dön
KUZEY&MİRA Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Melek Anne :)

Puanlar: 2583
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şub 2011 Saat 11:40
Ben biliyodum zaten okumadım bile
Buda sana kapak olsun
Senin kadar bizde araştırıyoruz,okuyoruz canım
DEVRİM KUZEY & ZEYNEP MİRA
Yukarı Dön
Elmas Üye
Elmas Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şub 2011 Saat 11:44
Orjinalini yazan: DEVRİMKUZEY DEVRİMKUZEY Yazdı:

Ben biliyodum zaten okumadım bile
Buda sana kapak olsun
Senin kadar bizde araştırıyoruz,okuyoruz canım
Okumayana kaynak teşkil etsin şekerim herkes sen ben gibi araştırmaya  zaman bulamayabilirKizBebek

<
Yukarı Dön
MaRaL Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Puanlar: 3544
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şub 2011 Saat 20:21
bana çocuk biberona nasil ali$tirilir ??
bunu bul ( tabi benimde ba$armam alzim bu i$i :) senin buldugun bilgiyle)
seni artiya bogacam sozzLOL
Yukarı Dön
Elmas Üye
Elmas Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Şub 2011 Saat 11:07

Biberona AlıştırmakSmileSmileSmile

Bazı anneler doğumdan kısa bir sonra iş hayatlarına geri döneceklerinden ve bebeğe ek besin vermeyi tercih ettiklerindendir ki biberon kullanarak bebeklerini beslemeyi tercih ederler. Biberonla beslenen bebeğin annesi kendine daha fazla zaman ayıracaktır ve özel işlerini daha rahat yapacaktır. Annenin bulunmadığı zamanlarda bu şekilde bebeğin beslenmesi sağlanabilir. Bu nedenlerden dolayı biberon tercih edilebilir. Ayrıca bazı bebekler anne sütüyle tam olarak beslenemezler doktor bebeğe emzirmenin haricinde mama verilmesi gerektiğini söyleyebilir. Bu durumda günün bir bölümünde biberon kullanırken bir bölümünde bebeği emzirmek gerekir.

Fakat bazı anneler biberon kullanmaya şiddetle karşı çıkarlar. Onların bebekleri emerek yeterli besini alırlar ve ek besine ihtiyaçları yoktur. Bebeğin biberonu alışkanlık haline getireceğinden endişelenirler ve bebek emmeyi bıraktıktan sonra direk bardağa başlamak isterler. Bebek biberonu reddettiğinde bunun için ısrar etmek istemezler.
Bebek biberona başlamadan önce annesini emiyorsa biberona alışması zor olabilir. Biberona başlama zamanı 2. ay içerisinde gerçekleşebilir. Bundan önce biberona ihtiyaç duyulmayabilir

Henüz çok küçük olan bebeğe inek sütü vermek zararlı olabilir, bu nedenle biberona anne sütü eklenebileceği gibi piyasada satılan hazır mamalarda kullanılabilir. Bebeği biberonla beslerken bunun miktarının ne olduğunun saptanması gerekir. Bu da bebeğin ne kadar beslenmek istediğine bağlıdır. Bebeği biberonla beslerken aşırıya kaçmamaya özen gösterin ve bebek istemediğini belli etmeye başladığında öğünü sonlandırın.

Bazı annelerimiz bebeklerini biberona alıştırmak istediklerini ancak bebeklerinin biberonu kabul etmediğini yazmışlardı.Ben bebeğimde hiç biberon kullanmadım ancak emmeyi bırakan bebekler için biberon kurtarıcı oluyor.Bu yazının bebklerini biberonla beslemek isteyen annelere yardımcı olacağını umuyorum.

Bebeği biberonla beslemeden önce yanağına elinizle ya da parmağınızla vurarak mama saatinin geldiğini ona anlatın.Bebek vurma yönüne dönecektir,biberonun ağzını bebeğin dudaklarının arasına yerleştirin.
Biberona biraz eğim vererek mamanın biberonun ağız kısmına tamamen doldurmasını sağlayın,böylece ağız kısmına hava dolmasını engellemiş olursunuz.Bebeğiniz emerken hava yutmamış olur ve bebekte gaz oluşmaz.
Yenidoğan bebek ilk günlerde fazla mama istemezse endişe etmeyin bu normaldir,biberonun yarısını emdikten sonra bebeğiniz uyursa doymuş demektir.Fakat az emip ağlıyorsa geğirme ihtiyacı duyuyor olabilir,bu durumda gazını çıkarın.
Biberondaki mamanın ağızlıktan akma hızının uygun olduğundan emin olun. Biberonu ters çevirip birkaç kez sallayın,süt dökülüyor veya fışkırıyorsa çok hızlı akıyor demektir,bir veya iki damla akıyorsa yavaş.Önce biraz süt fışkırıyor sonra damlıyorsa hızı uygun demektir.

Biberonun reddedilmesi:

Bebek büyüdükçe biberona alışması daha zor olur,bebeğiniz biberonu reddediyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.
Bebeğinizi aç olduğu zaman besleyin,aç bebek biberonu daha kolay kabul eder.
Bazı bebekler annelerinin memesi yerine biberon verilmesine karşı çıkarlar,bu durumda bebeğinize öğün aralarında fazla aç olmadığı zamanlarda biberon verin.
Bebeğin biberonla beslenmesinden önce biberonla oynamasına izin verin.
Bebeğinizi hala emzirmekte iseniz göğüslerinizi ondan uzak tutun,kokunuzu alan bebek emmek ister.Mümkünse bir başkası bebeğinizi biberon ile beslesin.
İlk başlarken bebeğinizin hoşuna giden bir içeceği biberonun içine koyun.
Bebeğiniz uyurken uykudan kaldırıp biberon verin,bir süre sonra uyanıkken de biberonu kabul eder.
Bebek biberonu istemezse ondan uzaklaştırın sonra tekrar deneyin

alıntı
 Not; Biberona alışamıyorsa alıştırma bardaklarını deneyin.  Nu... un anne göğsüne benzeyen biberonları var. Bir deneyin isterseniz. Smile

<
Yukarı Dön
MaRaL Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Puanlar: 3544
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Şub 2011 Saat 15:25
hepsini yapiyorum zaten devam edeyim ben yine
te$ekkurler ..KizBebek
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.