Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > Ben de Anne Olunca Anladım
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - EN GÜZEL AŞK: ANNELİK
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuEN GÜZEL AŞK: ANNELİK

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
dytbasakdemirhan Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 171
Mesajın Direkt Linki Konu: EN GÜZEL AŞK: ANNELİK
    Gönderim Zamanı: 13 Ara 2010 Saat 15:24

Şimdiye kadar duyduğunuz en güzel aşkın Ferhat ile Şirin aşkı mı olduğunu düşünüyorsunuz? Yoksa Leyla ile Mecnun mu? Eğer bunlarsa büyük bir yanlışınız var demektir. Niçin biliyor musunuz? Sıkıntılı fakat şikayet etmediğiniz koskoca 9 aydan sonra minik bir varlık dünyaya geldi. Size baktı. Yüzünü görüp, kokusunu duydunuz. Kısacası anne oldunuz. Peki annelik nasıl bir duygudur öğrenmek ister misiniz?

Erkekler ile kadınların birbirlerinden birçok yönden farklı olduğu bir gerçektir. Bu farklılığın ise daha dünyaya gelmeden, anne karnında sinir sistemleri gelişirken meydana geldiği söylenmektedir. İnsanoğlu ve diğer bütün dişi canlıların daha çocukluk döneminde bebeklere olan ilgilerinin ve dokunma sayılarının fazla olduğu gözlenmiştir. Bu cinsiyet farkının ergenlik döneminde artan hormonlar ile birlikte arttığı söylenmektedir. Yani doğa dişiyi daha doğmadan anneliğe, annelik duygusuna hazırlamaktadır.

Gebe kalan bir dişide artan hormonlar beyni annelik duygusunun gelişmesi için uyarmaktadır. Doğum sonrasında annede hormon seviyesi azalsa bile bir kere tetiklenen annelik duygusu devam etmektedir. Yine çok ilginç bir şekilde doğum sonrası annenin bebeğine olan bağlılığı, sevgisi beyinde aşkın algılandığı bölgede algılanmaktadır. Yani annenin bebeğine olan sevgisi aslında bir aşktır. İste bu kuvvetli duygular annenin bebeğine bağlanmasına neden olmaktadır. Yani olay tamamen hormonaldir.

Peki bebek annesine aşık mıdır? Onun kucağında kendini huzurlu hissediyor mudur? Şüphesiz ki bu soruların cevabı evettir. Gebelik esnasında anne göğsünün kahverengi kısmında kabarcıklar(montgomery cisimcikleri)oluşur. Bu kabarcıklardan doğum sonrasında anne koku salgılar ve bu kokuyu bebek duyar. Böylece bebek annesinin kokusuyla her emdiğinde karşılaşmış olur. Annenin göğsünden süt gelmese bile bebeklerin bu kokuya alışmaları ve kendilerini güvende hissedebilmeleri için memede tutulmaları gerekmektedir. Böylece anne- bebek arasındaki bağ gün geçtikçe kuvvetlenir.

Tarifi olmayan duygulardan bir tanesi olan annelik, doğanın kadınlara bahşettiği güzelliklerden birisidir. Annede annelik duygusunun oluşması, bebekte de anneye bağlanmanın altında aşk duygusunun yattığı bir gerçektir. Bu duygunun tadını çıkarmakta bütün annelere ve bebeklerine kalmıştır.

Başak Kefeli
Beslenme ve Diyet Uzmanı
http://diyethakkindahersey.blogspot.com/

Yukarı Dön
Ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Ara 2010 Saat 15:40
Evet çok doğru.Bu o kadar büyük bir aşkkı ancak yaşayan bilir tarifi mümkün değil
Yukarı Dön
Ayşegül Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Karadeniz Bölge Sorumlusuuuu :))))

Puanlar: 9243
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Ara 2010 Saat 15:51
bencedeeeClap

Beni bir Allah'ım birde Dostlar'ım bilsin,gerisi yandan yandan ilerlesin :))))
Yukarı Dön
Ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Ara 2010 Saat 16:03

bence ömür boyu süren tek aşkkkk

Yukarı Dön
şefo Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Puanlar: 1229
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Ara 2010 Saat 20:25

en büyük aşk olmazsa bakılırmıydı bunca emek edilirmi sakınılırmıydı

Yukarı Dön
emre Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Puanlar: 4077
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Ara 2010 Saat 20:40
annelik bi sanattır, bi hazinedir. Allah her an yanımızdan, ruhumuzdan eksik etmesin yavrularımızı.
annelik öyle bişey ki... yolda yürüken yarım adım atmayı öğretiyor mesela...EmbarrassedEmbarrassed
Yukarı Dön
yunahu Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 575
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ara 2010 Saat 16:20
benim Büyük Aşkım.......HeartHeart
Heart
oğlumu aşkım diye severim oda bana ''anne senin aşkın ben değilim babam'' der gülerim ama benim
varoluşum sendendir yavrum benim
Yukarı Dön
tatlııkızım Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 21
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Ara 2010 Saat 22:22
prensesimi kucağıma aldığım an bu zamana kadar yaşadığım herşeyin aslında mutlulukla yada gerçekle bir alakası olmadığı sadece bir yansımadan ibaret olduğunu fark ettim. bebişim bana baktığında nefesini içime çektiğimde işte o an dünya durdu sanki inanılmaz bir haz tarifi imkansız bir mutluluk Allah herkese nasip eder inşallahHeartHeart

Düzenleyen tatlııkızım - 27 Ara 2010 Saat 22:23
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.