Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Geçmeyen öksürük ve burun tıkanıklığı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumGeçmeyen öksürük ve burun tıkanıklığı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
PEREN Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 3
Mesajın Direkt Linki Konu: Geçmeyen öksürük ve burun tıkanıklığı
    Gönderim Zamanı: 01 Ara 2010 Saat 11:33

Merhaba Kadir Bey,

Oğlum 3,5 yaşında. 40 gün önce öksürüğün artması ve gece ateşlenmesi ile doktora gittik. MEvsimseldir, boğazda kızarıklık var dedi. Augmentin 400 zaditen ve ventolin kullandık.

Bir hafta sonra ateşi 38,5 ile 39,7 lerde 3 gün bekledik. Günde 3-4 kez dönüşümlü ibufen ile calpol verdim. Ateşi yinede 37 altına düşmedi. Bademcik iltihabı diyerek doktor ceftinex 125 ve levopront verdi.(İlk antibiyotikten 10 gün sonra ikinciyi kullanmaya başladık) Ateşi içinde novaljin şurup verdim 1 kez. Ateşi bir daha çok yükselmedi.

Öksürük hafifledi ancak tamamen kesilmedi. Geceleride genizleri tıkalı olduğundan horlar gibi ses çıkarıp sürekli dönüyor. Uyurken sürekli terliyor omuzları hep soğuk oluyor. Sürekli kontrollerimden çocuğumçok sıkılıyor.

Bir hafta önce öksürük yine arrtı. Kusacak gibi öksürüyordu.Ateşi 2 gün 37,5 gibi oldu. Hiç ateş düşürücü vermeden kendiliğinden düştü. Doktor ventolin ve zaditen verdi.

Burnu akmaya başladı koyu kıvamlı ve sarı. Halen uyurkenki sorunları devam ediyor. Uyandığında öksürüyor.  Gün içinde de arasıra ve koştuğunda öksürüyor. Genizler tıkalı.

Oğlum gün içinde ev içinde koştuğunda ve uyurken çok terliyor.

Doktor istemediği halde tahlil yaptırdım.

Sizin yazılarınızı okuduktan sonra doktorumuza güvenim kalmadı.

Sizce rahatsızlığı ne olabilir ? Ne tavsiye edersiniz?

20.11.2010 WBC 10,96 MCH 26,8 RDWc16,7 PCT 0,29 PDWc 33,4

Sedimentasyon ½ saatte 6 mm 1 saatte 14 mm

ASO 5

CRP 0,61

RF 1,1

İdrarda her sahada bol ürat kristalleri görüldü.Bulanıkve tortulu

SGOT AST 31

SGPT ALT 14

Kreatinin 0,48

Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ara 2010 Saat 12:36
Basit bir grip geçiriyor, ilaçların hepsi nafile... Daha kötü yapacak. Bu kadar ilaca, antibiyotiğe  rağmen düzelmemeside, zaten  "Grip" olduğunun delili.. Benim dediklerimi uygulayın.
Yukarı Dön
PEREN Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ara 2010 Saat 15:12

Merhaba doktor bey,

Dediğiniz gibi şurup vermeyip gündüz ballı limon kullandım. Burun damlası yada sprey istemiyor kullanamadık. Dün gece uyurken çok öksürdü. nerdeyse yarım saat süren bir gıcık oldu. Bugünde doktora götürdüm ciğerleri dinlemesi için. Doktoru birşey çıkacağını sanmıyorum ama bir akciğer röntgeni yaptıralım emin olalım dedi. Verdiğim ilaçların öksürüğünü kesmesi gerekirdi diyor.
Sizce röntgen çektirmemize gerek var mı?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ara 2010 Saat 11:07
Eğer ilaçlarla öksürüğü kesti iseniz, başınız belada demektir. Bizim doktorlar hala '70 öncesi doktorları gibi öksürüğü kesmeye uğraşıyorlar... Ondan sonrada Astım, Bronşit niye arttı diye hayret ediyorlar. Öksürük sizin dostunuz, Akciğerleri istila etmek isteyen mikropları geri püskürtüyor... Siz ( daha doğrusu doktor) , öksürüğü kestiği zaman, mikroplar aşağılara kolayca inebiliyorlar... Belkide bunu kasten yapıyorlar, zira bunu bilmemelerine imkan yok..
Yukarı Dön
PEREN Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ara 2010 Saat 11:09
ventolin ve zaditen öksürüğü keser mi?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ara 2010 Saat 11:43
İkiside kesmez, zaten bunlar öksürük şurubu da değiller. Ventolin astım ilacı, bronşları genişletir, Zaditende bir cins allerji ilacı.. Bu biraz balgam koyulaştırarak öksürüğü bastırabilir.
Yukarı Dön
sengul Açılır Kutu Gör
Pırlanta Üye
Pırlanta Üye
Simge

Puanlar: 10127
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ara 2010 Saat 14:07
Hocam   topuğa sürülen vicks lede öksürüğü azaltmak  zararlı mı?
Kesinlikle çocuğuna “çocuk gibi” davranma.

Bu anneler olarak yaptığımız en büyük kabahat aslında.

Küçük olabilirler ama onlar da birey birey.

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ara 2010 Saat 16:27
Vicks, topuğa değil, göğüse sürülür... Öksürüğün etkisini arttırdığından şahıs daha az öksürme ihtiyacı duyar. Bu öksürük kesme ile aynı şey değildir.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.