Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - SİNÜZİT
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumSİNÜZİT

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
dkavrayan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 3
Mesajın Direkt Linki Konu: SİNÜZİT
    Gönderim Zamanı: 22 Kas 2010 Saat 16:48
MERHABA,

5 YAŞINDA OĞLUMA, 1 AY ÖNCE SİNÜZİT TEŞHİSİ KONDU, NİDAZOL VE ZİNNAT ANTİBİYOTİKLERİNİ 10 GÜN KULLANDI, SİNÜSLERİ TEMİZLENDİ.

DÜN VE BUGÜN TEKRAR ÇOK ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜK VE ATEŞ İLE DOKTORA GİTTİK ÇEKİLEN SİNÜS RÖNTGENİ İLE YİNE SİNÜZİT TEŞHİSİ KONDU. AKCİĞER GRAFİSİ TEMİZ ÇIKTI. HEMOGRAM BAKILDI. DOKTOR BAKTERİYEL BİR ENFEKSİYON DEDİ. SİNÜSLERİ KAPANMIŞ DEDİ.SPRECTRACEF ANTİBİYOTİK, ASİST ŞURUP, VE ZADİTEN ŞURUP VERİLDİ. ALLERJİK BÜNYESİ OLDUĞU İÇİN AERUS DA İÇSİN DEDİ.

SORMAK İSTEDİĞİM BU TEDAVİ DOĞRUMUDUR. ANTİBİYOTİKSİZ BU DURUM GEÇMEZMİ? OĞLUM BU KADAR SIK SİNÜZİT NEDEN OLUYOR.(ÇOCUKLARIM İKİZ BENİM DİĞERİNDE YOK ÇÜNKÜ). ALLERJİK BİR BÜNYESİ VAR. 1 YILDIR SİNGULAİR KULLANIYORUZ ZATEN. BU ALLERJİK DURUMUMU TETİKLİYOR SİNÜZİTİ.

BİRDE İLERİDE DE BU ÇOCUK HEP SİNÜZİTTEN MÜZDARİPMİ OLACAK. :( GEÇİÇİ BİR DURUMMUDUR BU?

ÖZÜR DİLERİM REFERANS DEĞERLERİNİ YAZMAMIŞIM:

MAN-MAX
WBC:12,25         3,5-10
MCV:77               80-97
MCH:24,99          26,5-33,5
RDW:17,89         10-15
%LYM:10,03        17-48
MON#:0,81          0,3-0,8
GRAN#:10,22       1,2-6,8
GRAN%:83,38      43-76

Diğer değerler normal sınırlar içerisinde..

Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Kas 2010 Saat 14:50
Sinüzit durumlarında ben sadece İliadin Ped. damlayı, burnuna  3 gün, günde 2x2 şer damla damlatıyorum, ondan sonra da 1 hafta serum fiz. uyanıkken 4 saatte bir 10'ar damla burun deliklerine damlatıyorum...
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Kas 2010 Saat 03:05
Doktor bey,

Bu tip durumlarda wbc değerine mi bakmalıyım, wbc yüksek ise antibiyotik almasımı gerekir? Yoksa sinüzit dendiği durumda hiç antibiyotik vermeyeyimm mi?

Birde ben hata yapıp çocuğa levopront öksürük şurubu verdim, akciğer röntgeninde genel olarak temiz ama bir parça aşağılara inmiş demişti doktor. şimdi asla vermemem gerektiğini biliyorum. Ciğerlerinde sekresyon görülse bile antibiyotik vermeden geçermi?

Bu  arada kestane balı bize çok iyi geldi öksürük için..

Çok çok teşekkürler..

Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Kas 2010 Saat 03:10

Doktor bey,

Ben bu durumda wbc değerine mi bakmalıyım wbc yüksek ise antibiyotik almalımı?

Birde ben bir hata yaptım çocuğa levopront öksürük şurubu verdim, genel olarak akciğer filmi temiz ancak doktor biraz aşağılara inmiş dedi. Bu durum da antibiyotik olmadan geçermiydi? Artık asla öksürük şurubu vermeyeceğimi öğrendim sizden teşekkkür ederim.

Birde biz singulair içiyoruz bu hapın genel olarak uzun vadede çocuğa nasıl bir zararı olur?

Birde öksürük için bize kestane balı çok iyi geldi..

Çok çok teşekkürler..
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Kas 2010 Saat 14:27
Sinüzüt, durup dururken olmuyor. Önce bir "Üst solunum yolu" enfeksiyonu oluyor, aynı kulak hadiselerinde, oluşan ödem ile Öztaki borusunun kapanması gibi, sinüs ağızları da kapanabiliyor ve bu boşlukları nemli tutan sıvı dışarıya akamayıp, sinüs boşluğunu dolduruyor ve duvarlara tazyik yaparak ağrıya sebep olabiliyor. İliadin, Öztaki borusunu açtıgı gibi, sinüs ağızlarınıda açarak, sinüziti tedavi ediyor. Sinüzit için antibiyotik gerekmez ama, sinüzite sebep olan hastalık için kullanılabilir. Bal, kestane veya çam olması önemli değil, ne bulursanız.... Sadece Doğu  Karadenizde çıkan "Deli bal" olmasın.  

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 26 Kas 2010 Saat 14:28
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.