Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Kulak & Burun & Boğaz & Göz
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ses tellerinde ödem
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumses tellerinde ödem

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
biricigim Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 192
Mesajın Direkt Linki Konu: ses tellerinde ödem
    Gönderim Zamanı: 30 Eyl 2010 Saat 13:53

sayın hocam,15 aylık oglumun yaklaşık 6-7 haftadır sesi kısık.

ses kısıklıgı hafif burun akıntısı ve 38,5 derece atesle basladı. ates olunca bulundugumuz yerdekı saglık ocagına goturduk. saglık kurumunda viral enfekiyon oldugu söylenerek,agumentin bıd verıldı. antibiyotigi kullanmamıza ragmen ses kısıklıgı devam edınce; sehır merkezındekı bır hastanenin uzman cocuk doktoruna goturdk.kucuk bır ilcede oturuyoruz.bulundugumuz yerde uzman cocuk doktoru yok.

cocuk doktoru , bize endişelenecek birsey olmadıgını cok sesı kısılırsa cok az mıktarda actifed surup 3 gunu gecmeyecek sekılde kullanmamızı onerdi. oglum cok hırcın bır cocuk gun ıcınde cok fazla aglıyor. agladıkca sesı kısıldı bende doktorun söyledıgı sekılde cok az miktarda surubu verdim.
       bıraz duzelme olduysada ses kısıklıgı devam etti. bu durum  bızı tedirgn etmeye baslayınca enson salı gunu baska bır uzmana gıttık.Dıger uzman doktor oglumun ses tellerınde ödem olustugunu söyleyıp receteye ıgne yazdıgını bunu hemen alıp,hastanede yaptrmamızı ardndan ogluma ilaclı buhar uygulayacakarını soyledı. Doktor soyledı dıye ıgneyı(decort) alıp hemen hastanede  yaptırdık. yalnız buharda oglum oyle cok agladıkı uygulayamadılar.eve geldıgımızde oglumun sesı agladıgı ıcın dahada kısılmıstı.
      2 gun oldu bir sesınde degısıklık yok.sıcqk bırseyler  ıcırmeye calısıyorum. bu arada ıgnenınde kortızonlu oldugunu ogrenıp dahada endıselendık.Cry

sayın hocam,yardım rica edıyorum bu durumda ne önerırsınız?oglumda suan ates yqda oksuruk yok, sadece sesı kısık. igne yapılmasına ragmen neden duzelme olmadı?

yoksa bosunamı kortızon uygulqndı??ConfusedCry

saygılar

Düzenleyen biricigim - 01 Eki 2010 Saat 13:14
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Eki 2010 Saat 13:14
sayın hocam, bırde oglum ses kısıklıgı oldugundan berı onceden soyleyebıldıgı bırkac kelımeyı(baba,mama,abba)soylemıyor.herseyı sankı bırden unuttu.
 artık sadece ıh ıh dıye herseyı anlatmaya basladıConfused
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Eki 2010 Saat 15:46
Decort, doğru tercih... Merak etmeyin, bir yan etki görmeyeceksiniz. Zaten Decort yapımına kadar yapılanların hepsi yanlış...Boşunamı yapıldı??? Öyle olsa ile bile bir zararı yok... Zira kesin bir şey söylenebilmesi için, KBB de özel ayna tertibatı ile "ses tellerine" bakılması icap eder. Çocukta nerede ise imkansız bir uygulama. Ödem değilse, bu yaşlarda "nodül" den ziyade "çığlık atma" sonucunda ses tellerinin zedelenmesi olabilir. Tantum Verde spreyden günde 4 defa 2 defa boğazına püskürtün.
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Eki 2010 Saat 15:21
sayın hocam,cevabınz benı gercekten cok sevındırdı cok tesekkur ederım.
dedıgınız sekılde spreyı uyguladım.oglumun sesı bıraz duzelmeye basladı gıbı.
yalnız affınıza sıgınarak bırsey danısmak ıstıyorum.Embarrassed
spreyın recetesınde 6 yasından kucuk cocuklarda kullanılması tavsiye edilmez diyor.
gözardı edip kullamaya devam etmelımıyım?
saygılar

Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Eki 2010 Saat 10:55
Öyle bir laf var, zira 6 yaş altındaki çocuklarda denenmiş değildir. Bu işler biraz "pahalı" işler olduğundan, ufak firmalar bu masraflara girmemek için bu çalışmayı yapmayıp, o yazıyı koymayı tercih ediyorlar. İlacın zararsız olduğunu biliyoruz, korkmayın, sadece benim söylediğim dozların üzerine çıkmayın.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.