Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Çocuk Hastalıkları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - uykuda havale
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumuykuda havale

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
zehra_80 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 179
Mesajın Direkt Linki Konu: uykuda havale
    Gönderim Zamanı: 09 Tem 2010 Saat 23:22
merhaba,
uykuda havale geçirilebilir mi?
bi de hani çocuk için ateş ya da havale zararlı dğeildir diyorsunuz ya o zaman mantıken ateşli çocuk gece uyurken kalkıp kontrol etmek gerekli midir?hoş zaten ateşi yükselince kendi uyanıyor ama ben ateşi yüksek olunca (ilaç vermiyorum) 1.5 saatte bir kalkıp derece ile kontrol ediyorum.yaptığımın bi mantığı var mıdır?
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Tem 2010 Saat 09:22
Benim ateş ile ilgili makaleyi okumadınız anlaşılan. Havale beyin fonksiyonu yani çalışması artıp, fazla oksijen tüketmeye başladığında olur... Yani uykuda asla olmaz.. Ateş yükseldiğinda dokuların oksijen sarfiyatı anormal derecede artar. Bu sebeple ateşli çocuklarda kalp ve solunum hızı çok artar... Eğer ateş yavaş yükselmiş ve vücuda bu yeni duruma alışması için zaman tanımış ise, havale olmaz... Eğer ateş çok hızlı bir yükseliş gösterir ve vücut bu yeni duruma ayak uyduramaz ve kalp- solunum hızlanmazsa, beyin gelen oksijeni yeterli bulmaz ve oksijen sarfiyatını en aza indirmek için çalışmayı durdurur, vücut ile sinirsel alış-verişi keser. Vücut ile beyin arasındaki iletişimin kesilmesi, sanki kafa kesilmiş gibi ( deserebrasyon) çırpınmalara sebep olur, bu duruma havale diyoruz. Bu esnada EEG çekseniz (Sara nöbetinden farklı olarak) normal beyin foksiyonlarını tesbit edersiniz..

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 10 Tem 2010 Saat 09:23
Yukarı Dön
zeynep.ipek Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 257
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Tem 2010 Saat 14:37
hocam özür dileyerek bir şey söylemek istiyorum ateş uykuda asla olmaz demişsiniz,
ama kızım daha 10 gün önce akşam 8-9 gibi ateşlendi,ölçtüğümde 38.7 idi(koltukaltı),sizin dediğiniz gibi ilaç vermedim uykusu geldi uyudu,ama tedirgin olduğum için gece sık sık ateşini ölçtüm uykusunda 39.4 e kadar çıktı,ve kızım uykusunda çok hızlı nefes alıyordu saymadım ama şu şekilde ölçtüm ben 1 alıp verirken o iki alıp veriyordu.şimdi sizin uykuda ateş asla olmaz demenize bu yüzden şaşırdım bu başka bir durummu acaba derecem yanlış ölçüyorsa bile dudağımla baktığımdada çok sıcaktı yanakları heidi gibiydi.o zaman uykuda ateş olmaz yani uyuyunca ateş düşer mi demek oluyor bu.yada ben tamamen yanlışmı alıyorum hocam.yada kızım aslında uyumuyordu ateşinden dolayı mı uyur gibi duruyordu?

hocam birde bişey daha soracağım,bir programda bir çocuk dr.uzm.karın ateşinin çok önemli olduğunu çocuk ateşli iken karın ateşinin kontrol edilmesinin gerektiğin tehlikeli olduğunu söyledi.
birde karın ateşini nasıl ölçeceğimizide pek bilemedim.bu konuda bilgi verebilirmisiniz.gerçekten tehlikelimi

Düzenleyen zeynep.ipek - 12 Tem 2010 Saat 08:51
Yukarı Dön
b.ege Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 331
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Tem 2010 Saat 16:13
arkadaşım kusura bakma drumuzdan önce ben cevap vericem.dr bey sana uykusunda ateş olmaz demedi uykuda havale olmaz dedi.galiba yanlış anladın ne demek istediğini.bunu belirtmek istedim affına sığınarak
HERGÜN ŞÜKÜR EDİYORUM ALLAH'IMA SENİ BANA VERDİĞİ İÇİN
Yukarı Dön
febaa2 Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Puanlar: 1711
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Tem 2010 Saat 22:00
bende hocamızın affına sığınarak karın ateşi olarak belki kasıktan ölçülen ateşten bahsetmiş olabilirlermi
Smile
Yukarı Dön
zehraeroğlu Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 250
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Tem 2010 Saat 23:19

dr bey uykuda ateş olmaz demiyor ki,uykuda havale olmaz diyor..

karın ateşide mesela bende kadir beyde  ilk defa gördüm.göbeğinden ölçüyordu ateşi.derece ile.ama tene temas etmiyor derece.kızılötesi gibi bişey sanırım.kırmızı bi ışık yanıyor derecede.onu göbeğine 5-6 cm mesafede tuttu ve ölçtü kızımın ateşini

Düzenleyen zehraeroğlu - 11 Tem 2010 Saat 23:21
Yukarı Dön
zeynep.ipek Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 257
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Tem 2010 Saat 08:53
o zaman ben tamamen yanlış  anlamışım .
şimdi bir daha okudumda gerçekten havale uykuda olmaz diyormuşsunuz.Embarrassed
kusura bakmayın.
ama karın ateşi hakkında bilgi verirseniz sevinirim gerçekten tehlikelimi

Düzenleyen zeynep.ipek - 12 Tem 2010 Saat 08:54
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Tem 2010 Saat 09:52
Tehlikeli ateş diye bir şey yok, onu şarlatanlar uyduruyor.. Tehlikeli HASTALIK vardır... Menenjit gibi, her nekadar bazı cahiller, "-ateş menenjit yapar -" gibi dahiyane uydurmalarda bulunsalar bile Menenjit, özel bakteri ile olur... Şimdilerde Karma aşılar ile birlikte "Act-HİB" AŞISIDA YAPILDIĞINDA, SON 20 SENEDİR HİÇ MENENJİT GÖRMÜYORUM.. Sizi doktorlar ateş ile korkuturlar, sakın kanmayın. Eğer konulan teşhis "Menenjit" değil ise, ne hastalık olursa olsun ateş çocuğa bir zarar vermez.. Ateş, vücudun savunma mekanizmasıdır. Siz ateşi düşürdüğünüzde, vücut, tehdit ortadan kalktı zannederek, savunmayı geri çeker.. Tabii bu durum bazı doktorlar tarafından tercih edilir zira iş artar, tahliller, filmler daha kolaylıkla istenir, aileninde gıkı çıkmaz..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.