Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Özkan Devran
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Alerjik Astım
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumAlerjik Astım

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Şehnaz Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 7998
Mesajın Direkt Linki Konu: Alerjik Astım
    Gönderim Zamanı: 10 Şub 2010 Saat 11:19
Hocam bundan 7 sene önce alerjik astım tedavisi oldum. Netice %100 bir iyileşme olmasada gayet iyi belirtiler verdi.
Hamilelikte biraz problem yaşadım.
Şu aralar oğlumun odasında çalıştırdığımız buhar makinasının veridiği buhardan inanılmaz rahatsız oluyorum. Ertesi gün odayı havalandırmadan önce girdiğimde rahat nefes alamıyorum. Bazen evde veya dışarıda derin derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum. Ve geçen sene ilkbaharda tedavi olmadan ve şimdiyi kadar yaşadığım alerjik reaksiyonlarn en ağırını yaşadım ( nefes darlığı, şiddetli hapşırma nöbetleri, öksürük....) tam 3 ay sürdü. Emzirdiğim içinde antihistaminik kullanamadım.
Acaba alerjik astımım nüksediyormu?

Teşekkür ediyorum.

Yaşama Sebebim Canım Oğlum Seni Çok Seviyorum
Yukarı Dön
Dr.Özkan Devran Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 42
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Şub 2010 Saat 00:56

Öncelikle  geçmiş olsun.  Astım kronik  bir  hastalıktır.  Yani  tedavisi  kısa  bir  dönem  sürüp  iyileşemezsiniz.  Hamilikte  astım  semptomları  düzelebilir,  aynı  kalabilir  veya  kötüleşebilir.  Buradaki  yanlışı  ilaç  kullanımını  bırakmakta  yapmışsınız.  Emzirenlerde  antihistaminikleri  kullanmıyoruz  elbette.  Ancak  diğer  inhaler  cihazların  hiçbirini  kullanmanın  hamilelik  veya  emzirme  döneminde  bebeğe  veya size  zararı  yok,  aksine  hamilelikte  çocuğun  gelişimi  açısından  daha  da  faydalı. Evdeki  soğuk buhar  üreten makinalr  gerçekten  de  bu  gibi  etkiler  yapabiliyor. Bunları illa ki  astım  semptomları  olarak  değerlendirmemek  lazım.  Ancak  benzer  şikayetleriniz  de  dışarıda  oluyormuş. İlk  olarak  hayatınızdan  size  olumsuz  etki  ettiğini  düşündüğünüz  şeyleri  uzaklaştırmakla  işe  başlayın. O soğuk  nebülizatörün  içinde  mantar  kolonizasyonu  olabilir  veya  soğuk  buhar  astımınızı  tetikliyor  olabilir.  Evde  çiçek  varsa  bunları  uzaklaştırabilirsiniz.  Özellikle  ilkbaharda  polen  zamanında  dışarıda  maske  kullanabilirsiniz.  Evdeki  deterjan  ,  çamaşırsuyu  gibi  malzemeler  de  astım  ataklarına  neden  olabilir.  Bazılarında  yastıkta  bulunan  akarlar  da  astımı  tetikler.  Bunlar  için  özel yastıklar  üretilmiştir.  Sonuç  olarak  astımın  en  iyi  tedavisi  yaşam  şeklini  değiştirmektir.  Astımınız  tekrar  nüksetmiyor,  astım  zaten  ömür  boyu  ataklarla  seyreden bir  hastalıktır.  Yaşamınıza  dikkat  edin.  Eğer  inhaler  bir  cihaz  daha  önceden  başlandıysa  (piyasada  değişik  isimlerle  var  symbicoırt  turbohaler,   seretide  discus,  foster  inhaler,  ventolin  inhaler,bricanyl  inhaler  pulmicort inh  (  bu  son 3  ü  kurtarıcı  ilaç  olarak  kullanılır  rutin  kullanılmaz )  )  bu  ilacı  tekrar  kullanın.  Eğer  ilacınız  yoksa  bir  göğüs  hastalıkları  polikliniğinde  tekrar  solunum  fonksiyon  testi  yaptırın, ilaç  raporunuz  yoksa  çıkartın  ve  ilaçlarınızı  temin  edin.

Yukarı Dön
Şehnaz Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye
Simge

Puanlar: 7998
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Şub 2010 Saat 11:43

cevabınız için çok teşekkür ederim hocam, cevabınız doğrultusunda önlem alacağım.

Yaşama Sebebim Canım Oğlum Seni Çok Seviyorum
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.