Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Ateş
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - atesli bir hastalik
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumatesli bir hastalik

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
cerencik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 18
Mesajın Direkt Linki Konu: atesli bir hastalik
    Gönderim Zamanı: 28 Ara 2009 Saat 13:15
Merhaba Kadir Bey
dun hic bir rahatsizligi olmayan 2,5 yasindaki kizim, ogle uykusundan, koltuk altindan, 38,5-39 derace atesle kalkti, atesin verdigi halsizlikten baska birsey yoktu.
ogle yemeginde iki kasik pilavla yogurt yedirmeye calistim, onu agiz dolusu cikardi, sonra cocuk atesten cok rahatsiz olunca calpol verdim, uzerine de elma suyu icince tekrar cikardi ama bu sefer midesindeki herseyi cikardi.
aksamda aciktigi icin tekrar iki kasik muhallebi verdim, uzerine su icince tekrar cikardi.
bu arada ates pek degismedi, 39 u gecince iki kere dus aldik
gece ibufen verip yatirdim ama pek uyuyamadi, ates oyle normale donmedi yani, gece bezine ishal (su gibi) kaka yapti, sabah ta iki kere daha ishal kaka yapti ama onlar tam su gibi degildi, ates 38 civari
bugun doktora goturduk, bogazinda beyaz akinti vardi bana da gosterdi, ama o sirada cok agliyodu kizim artik ondan mi bilmiyorum, doktor da geniz akintisi var ama bu enfeksiyon 39 derece ates yapmaz, ishalden olabilir gayta testi yapalim dedi, henuz kaka yapmadigi icin o testi yapamadik bekliyoruz, simdi uyuyor ates 38 civari.
size danismak istedim
rota midir , gribe mi donecek yoksa tamamen atladigimiz bisey olabilir mi diye
bu arada doktorumuz bogazi icin sudafed verdi oksurtup attirir diye, sudafedi 5 gun, ibufeni de 3 gun kullanmamizi soyledi
simdiden tesekkurler

Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Ara 2009 Saat 19:38
Çocuğunuz yediği içtiği bir gıdadan mikrop kapmış... Bogazdaki kızarıklık, kustuğunda "mide asitinin" yakmasından .. Hiçbir ilaç vermeyin.. Teste filan gerek yok, eğer ishal başladıktan sonra kusma devam ederse, "Rotavirüs" olabilir...İshalden sonra kusma geçerse, bakteri ishalidir. O da tedavi gerektirmez..  
Yukarı Dön
cerencik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Ara 2009 Saat 20:42
testi yaptirmis bulunduk Kadir Bey
"lokosit > 30
eritrosit 8-10 arasi
mukus goruldu"
test sonucuyla, doktorumuz antibiyotige (suprax) ve reflora(henuz veremedik tabii) baslattı
dediginiz gibi ishal basladiktan sonra kusma durdu, ama ishal su gibi devam ediyor, ibufen verdigimiz icin heralde, ates kalmadı
peki ishal kac gun devam ederse mudahale edelim? ne onerirsiniz
ilginize tesekkurler
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Ara 2009 Saat 11:42
İshalden sonra kusma geçtiğine göre bu bakteriyel bir ishal, merak etmeyin çabuk geçer. Sakın antibiyotik kullanmayın, bol yoğurt yedirin, sıvısını bol verin..Tek başına (kusmasız) ishal su kaybına yol açmaz. (Kolera hariç, oda şu anda ülkemizde yok)
Yukarı Dön
cerencik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Oca 2010 Saat 10:11

Düzenleyen cerencik - 05 Oca 2010 Saat 10:48
Yukarı Dön
cerencik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Oca 2010 Saat 10:48
tekrar merhaba Kadir Bey,
sizin kullanmayin dediginizi biliyorum ama esimin baskisiyla ilac kullandik(suprax)
iki uc gun sonra iyiye giderken, ilaca ragmen tekrar ateslendi 39,5 a kadar yukseldi, tekrar ibufenle dusurduk falan 5. gun tipi olmasa bile rengi duzelen kakanin tipinin acayip mukuslu kanli bir hal almasiyla hastaneye gittik, ates devam ediyordu
doktor da antibiyotik yetersiz kalmis diyip, once serum baglatti, sonra test yaptirdi

kaka analizinde bu sefer lokosit 10-15
                                        eritrosit 5-6
                                        mukuslu alanlarda >30 lokosit                                
                                        helmint ve helmint yumurtasi gorulmedi
                                        protozoon ve protozoon yumurtasi gorulmedi
                                        artmis maya hucreleri goruldu

kan tahlilinde ise
lokosit            10,7          5,3 - 11,5
eritrosit           4,41         4 - 4,9
hemoglobin     12,5         10,2 - 13,4
hematokrit       35,6         32 - 37,1
mcv                  80,7         73,8 - 84,3
mch                  28,4         24,3 - 28,6
mchc                 35,1         31,9 - 35
rdv                    11,4         11,5 - 14,5
trombosit          156          205 - 405
mpv                   7,6           7,4 - 10,4
pct                    0,12          0,1 - 0,41
pdw                  16,3           0 - 19
notrofil %         59,4           43 - 65
lenfosit%          21,3          25 - 40
monosit %        18,9          0 -11,7
eozinofil%         0,2            1 - 4
bazofil%            0,2            0 - 1
notrofil              6,4             0,9 - 6,2
lenfosit              2,3             1,4 - 4,7
monosit             2                 0,18 - 1,4
eozinofil            0                 0 - 1,05
bazofil               0                 0 - 0,17

crp                    70,2            0,1 - 5

bu sonuclara gore damardan  flgyn ve tam okuyamadım ama sanırım nodoset verdi seruma ilaveten

ben lokosit dusukken neden antibiyotik dedigimde, verdigimiz suprax lokositi bastirmis crp bu kadar yuksekken antibiyotik vermeliyiz dedi
geceyi hastanede gecirdik ilaclari damardan aldigi icin, evde de flgyninin surubunu aliyoruz 10 gune tamamlamamiz gerekiyormus, durum simdi iyi ates cikmiyor, kakasi tam normal haline donmedi ama rengi falan normal ve gunde ikiye dustu
aklim pek yatmadigi icin tekrar size danisiyorum
sizin daha onceki tahlil sonuclarina yaptiginiz yorumlari okudum, trombositin dusuk olmasi tehlikeli demissiniz
acaba bu seviyedeki trombosit tehlikeli mi, yoksa hastalik halinde degisir mi
sonuclari yorumlayabilirseniz cok sevinirim
vaktinizi aldim cok tesekkur ederim

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Oca 2010 Saat 11:48
Suprax vermese idiniz, bunların hiçbiri olamayacaktı..Maya hücrelerinin görülmesi bunun en büyük işareti ama görmezden gelirler...  Trombositlerdeki düşüklük, çok manidar değil.. Korkmayın. Kusma olmadığı sürece hiçbir tedaviye gerek yok, eve gidin.
Yukarı Dön
cerencik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Oca 2010 Saat 12:05
zaten evdeyiz ama flgyn surubu 10 gune tamamlayin dedi
simdi tamamlamazsak daha sonra ayni ilac fayda etmez mi, yani ilaci kesmek istiyorum ama antibiyotik tedavisi yarim kalirsa sonrasi icin kotu olur diye bir sey var mi?
cok cok tesekkur ederim cevaplariniz icin
trombositler ve crp nin yuksek olmasi beni cok endiselendirmisti simdi sakinlestim
sizi cok mesgul etmis olucam ama peki neden crp bu kadar yuksek cikti, hem de antibiyotik aldigimiz halde
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.