Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Bronşit
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBronşit

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Cleo Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 15
Mesajın Direkt Linki Konu: Bronşit
    Gönderim Zamanı: 26 Eyl 2009 Saat 20:56
Merhaba doktor bey benim kızım 10 aylık ve doğduğundan beri2. kez bronşit oldu bununla ilgili bikaç soru sırmak istiyorum;

- Öksürükte ilaç kullanmayı tavsiye etmiyorsunuz bu bronşit içinde geçerli m? Biz bricanyl kullanıyoruz bu durumda verdiğim ilacın hiçbir faydası yok mu?
- Bronşit teşhisinin konulabilmesi için ne gibi bulgulara rastlanmalıdır?
- Kızımın  hırıltısı günlerdir geçmedi ilaç kullanmıycaksam geçirmek için ne yapmalıyım bal ve limon işe yarar mı? 1 yaşın altındaki çocuklarda bal kullanmayı tavsiye etmiyorlar doğruluk payı var mı?
- Doktorumuz her çocuğun 3 yaşına kadar üç defa bronşit olma hakkı vardır diyor daha fazla olursa araştırlması gerekirmiş sizce de öyle mi?

Bizi aydınlattığınız için şimdiden teşekkürler..
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113070
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eyl 2009 Saat 14:16
Siz muhtemelen, "bronşit" değil, "bronşiolit" geçirdiniz. Bronşit, Astımın öbür adı.. Bronşiolit, nezlenin göğüse inmiş halidir. Bronşitte, nefes rahat alınır, verirken bir sıkıntı vardır. Bricanyl, bronş spazmını giderdiğinden yararlı olur. Bronşiolitte, alırkende, verirkende hırıltı vardır. Buhar, serum fiz, limonlu bal burada iyi gelir. Limonlu balı verebilirsiniz, eski mailleri okuyun. Eğer astım yani bronşit olsa idi hemen Bricanyl ile rahatlamanız gerekirdi. Öyle 2 hak, 3 hak diye bir şey ben bilmiyorum.. Birde "Wheezy child" diye bir durum vardır, buda Bricanyl'den fayda görür(dü) ..
Yukarı Dön
merwe Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 175
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2009 Saat 12:36
hocam hayırlı günler
oğlum iki gün süren bir nezlenin ardından önce kuru öksürük şeklinde sonrasındada balgamlı öksürmeye başladı,burnu sizin sözünü ettiğiniz bali gibi akıyor ama öksürük bal-zencefil-limon cod mix ve tonimer spreye rağmen günden güne artıyor...geçen ayda gripten sonra bronşit yaşamıştı antibiyotik kullanmıştık,yinemi tekrarlıyor acaba yoksa hastalığın seyrimi doktora göstermelimiyim? evde geçen bronşitten kalma bricanly şurupda var versem etkili olurmu merak ediyorum? oğlum 15 aylık
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2009 Saat 14:17
Virus hastalıklarında antibiyotikler bir işe yaramaz. Eğer hastalığın neden olduğu hakkında emin değilseniz, kan sayımı yaptırın. WBC (=lökosit) sayısı normal veya düşük ise, viral enfeksiyon var demektir, antibiyotikler gereksizdir...
Yukarı Dön
merwe Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eki 2009 Saat 21:54
hocam bugün aile hekimine gösterdim oğlumu,kesinlikle bronşit dedi.bi kaç ilaçta yazdı ama ben yarın kendi doktorumuzada götürcem.hocam bide kronik olabilir,5 yaşına kadar size sıkıntı yapar,sonra kendiliğinden geçer falan diye uzuun uzuun anlattı,15 aylık oğlum şu ana kadar 45 gün arayla 2. kez bronşit oluyor,ilkine bronşit başlangıcı demişti doktorumuz.
2 kez bronşitle hastalık kroniktir tanısı konulabilirmi? ne gibi uygulamalar gerekli akut mu kronikmi olduğunu anlayabilmek için?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Eki 2009 Saat 09:34
Bronşit zaten kronik bir hastalık olup, hayat boyu devam eder. Siz kendi çocuk doktorunuzu dinleyin... Bu yaşlarda "Grip" ile karıştırıyorlar. Siz çocuğunuzun insan temasını azaltın, öpülmesin, ellenmesin, bakın çocuğunuz nasıl düzeliyor. Bu yaşlarda bronşit olmaz...
Yukarı Dön
merwe Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Eki 2009 Saat 21:16
hayırlı akşamlar
hocam bugün kendi doktorumuzda aynı teşhisi koydu,nezle ve gripten sonra tekrarlayabilir ama korkulcak ağır bi durumu yok dedi,azitro ve fluibron şurup verdi,antibiyotiğin şart olduğunu söyledi....inanın size gelme fırsatım olsa hiç düşünmeden direk size gelirdim ama işteCry
merak ediyorum sizin bronşit geçiren hastalara tedavinizi?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Eki 2009 Saat 10:25
İster nezle, ister bronşit olsun, ben ateşi olmayan bir çocuğa antibiyotik vermem... Fluibron, bronşitte kullanılmaz. Balgam incelticidir, bronş genişletmez. O aylarda bronşit olmadığından, tedaviden bahsetmeyeceğim.. Siz normal, grip tedavimizi uygulayın...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.