Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Testler & Tahliller & Teşhisler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 3 aylık oglumun basına gelenler
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forum3 aylık oglumun basına gelenler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ecoli Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 22
Mesajın Direkt Linki Konu: 3 aylık oglumun basına gelenler
    Gönderim Zamanı: 06 Haz 2009 Saat 03:56
hocam,

onceki yazılarınızı okudum ve kafam cok karıstı:(

benim 3 aylik oglumun 2 ayrı yerde yaptırdıgımız idrar tahlilinde de nitrit pozitif ve 50 uzeri lokosit cıktı
(cocuga hic sonda takılmadıgı halde). ayrıca 2 kulturde  de 100000 koloni ecoli cıktı, bunun uzerine bizi hastaneye yatirip 2 gun damardan, akabinde de antibiyogram sonucuna gore bacaktan igne ile antibiyotik verdiler, cok sukur sonraki tahlillerimiz temiz cikti, simdi aylık kontrollerimizde idrar tahlili de yaptirmamiz gerektigini, tekrar ederse sondayla ilaclı film cektirmemiz gerektigini ( bobrekte kacak var mı diye)  bu esnada muhakkak sunnet ettirmemiz gerektigini soylediler. ayrıca doktorumuz koruyucu tedavi olarak her gun 1.5 ml bactrim vermemizi ve pipi ucundaki hassasiyetten dolayi da teramiciyn surmemizi soyledi.

ama bu esnada bacaktan igne icin sabah aksam gittigimiz hastanenin acilinden kapmis oldugunu dusundugumuz bir virus sonucunda oglumuzu asırı kusma ve gaitadan bir sefere mahsus olmak uzere kan gelmesi uzerine tekrar hastaneye yatti, virutik oldugunu ben, esim, ve annem de aynı seyi yasayınca anladik, ama hastanedeki gastroentrolog gaitada kanın onemli bir mesele oldugunu soyledi ve oglumuza kolonoskopi yaptı, biyopsi sonucuna gore de %99.9 besin alerjisi olabilecegi sonucu cikti. bu esnada virutik durumu ben de hastanede kalırken gecirdigimden bana sormadan sadece serum veriliyor sanırken yukledikleri bircok ilac yuzuden sut vermem 2 gun yasaklandi, o esnada da uzuntuden sutum kesildi. biz de bebege neocate vermeye basladik.oglum mamaya kabızlıkla reaksiyon gosterdi, 3 gun sonunda gliserin kansukla kaka yapabildi sonrasinda yine 3 gun yapmayip kendi kendine yavas yavas duzene girdi.

o hastanede cok hırpalandigimiz icin de su anda cok guvendigimiz bir gastroentrologla devam etme karari aldık, onceki doktorun verdigi rejim uzerine ben inek sutu, peyniri, yogurdu, cikolatayi ve icinde bunlar olan herseyi kestim, hatta oglumun yuzunde dokuntulerde artıs farkedip dana eti ve yumurta yemeyi de bıraktım, sutum de eskisi kadar asla olmasa da gelmeye basladi, yeni doktorumuz da boyle bir diyet uyguladigim icin mecburen bunu bozmadi ama bana soya sutu icebilecegimi soyledi ve gunluk mamamizin icine cok az miktarda soya mamasi ekledi. ben soya sutu ictikten sonra 2 gun boyunca oglum yine kustu ben sutu kesince kusma kesildi.fakat soya mamasina basladiktan sonra kabızlık daha cogalarak basladi.son 1 haftada 3 er gunde bir 2 kez  fitil yardımıyla onlar da cok kotu kokulu ve hafif katı olarak kaka yapabildi ve 1 hafta boyunca kotu kokulu gaz cıkarıp cok zorlanarak hep ıkındı.

bugun doktorumuza gittigimizde, bize bactrimi hemen kesmemizi, onun bagirsak florasini bozabilecegini, az olmasina karsin soya mamasina beklenmedik bir hassasiyet gelistirmis olabilecegini, oglumuzun 15 gun icinde 60 gr aldıgını ve bunun cok az oldugunu, bu yuzden yeme duzenini 1 ogun mama 1 ogun anne sutu olarak degistirmemiz gerektigini, mama olarak da neocate i kuru erik suyu kaynatip ona yapmamizi soyledi.hem fazladan aldıgı mama sayesinde kilo alimina bakacagini hem de erik suyunun bagirsaklarina yardimci olacagini soyledi.

oglum 3bucuk aylik ve su anki kilosu 7360 gr boyu 66.5 cm.. onde giden bir cocukken, hersey sorunsuzken, son 1 ayda yasadigimiz bunca seye anlam vermekte cok zorlanıyorum ve cok korkuyorum.

ne yapacagimi bilemedim, bir yandan cocuk urolojisi uzmani bactrim muhakkak devam edecek diyor ve kendisi nedense oglumun besin alerjisi teshisine katılmadı, diger yandan gastroentrolog bactrim verilmeyecek diyor ki kendisi bugun soya mamasi maceramizdan sonra besin alerjisine kesin gozle bakiyor

hocam ne yapayım ben simdi???

Yukarı Dön
ecoli Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Haz 2009 Saat 09:10
hocam gunaydın, kabızlık bu sabah da devam ediyor ıkınmalar esliginde. ayrıca mamayı da memeyi de cok az alıyor, 5 dk emip oyun oynamaya basliyor; kafasini bir memeye bir ters yone ceviriyor 5 sn arayla... bana birsey anlatmaya calisiyor ama ben ne yazik ki anlayamiyorum:(
Yukarı Dön
ecoli Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Haz 2009 Saat 10:01
sayın hocam,

hic aglamayan cocuk sabahtan beri bagırıyor, memeye tutuyorum susup 3 dk emiyor, sonra yine bagirmaya basliyor, kaldiriyorum, kusuyor... bu rutin yaklasik 4 sefer oldu.. an be an gelismelerimiz bunlar:(
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Haz 2009 Saat 10:52
Bütün bunlar ilk başta kullandığınız ağır antibiyotikler nedeni ile barsak bakterilerinin, yokolması sonucu oluştu. Bu bakterileri yerine koymak için, "Reflor" denilen bir bakteri tozundan hergün 1 paket çocuğun mamalarına ilave edin.. Barsak florası nedeni ile kanama oldu, bir daha olmayacak. Anne sütü her daim verilecek, diyet yapmanıza gerek yok. Bactrim devamlı kullanılacak bir ilaç değil. İdrar yolu enfeksiyonuda bir garip.. Bir daha tahlil isterlerse, dışardaki bir laboratuvarda yaptırın. Sünnet için acele etmeyin. Terramisinede gerek yok. Ayrıca bu yaşlarda besin allerjileri olmuyor.2 gün hiçbir ilaç ve pehriz kullanmayın, sadece "Reflor" kullanın, 2 gün sonra tekrar konuşalım...
Yukarı Dön
ecoli Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Haz 2009 Saat 11:34
hocam inanın yazdıklarınız icimi cok rahatlatti, sabah 9dan beri heyecanla yanıtınızı bekledim

ama kafamı kurcalayan konu, neden 2 hafta boyunca bagirsak hareketleri normaldi de soyalı mama ve benim ictigim soya sutunden sonra tekrar kabızlık ve kusma basladi? eger besin alerjisi yoksa neden besin degisikliklerine asırı reaksiyon gosteriyor??

bir de hocam bir suru gaita tahlili yapildi ben ve oglum inek sutunu kestikten sonra, bunlardan bazilari giarda  intestinalis antijeni, entamoeba histolytica antijeni, reduktan madde. hepsi negatif cikti, gaitada gizli kan bakildi, o da negatif cıktı, aslında yapılabilecek her test yapildi diyebilirim. bunlari disarida cok unlu bir laboratuarda yaptirdik.

ayrıca oglumun kakasinda mukuslu yapi neredeyse hep vardı, bu diyetlere basladiktan sonra da o mukuslu yapı devam etti ama gaita patolojik incelemesinde de mukus yok sonucu cıkmıs, helmint yumurtasi, protozoon kisti gorulmedi yaziyor , direkt mikroskopide de her sahada 1-2 lokosit, eritrosit yok gozukuyor, sadece ph degerimiz 5 cikti, bir tek o normal degerlerin dısında...

neden 2 gastroentrolog da ısrarla inek sutu alerjisi diyor ki ikisi de cok unlu doktorlar :(

Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Haz 2009 Saat 13:13
Bebeklerde inek sütüne karşı nadiren bazı tepkiler olabiliyor.1-İlk 4 ay içinde çiğ süt verilirse, barsaklarda mikrokanama yapabiliyor. 2- İlk 1 sene içinde inek sütü verilen bebeklerin sadece%2-3'ünde allerji olabiliyor.3-İnek sütü proteinine karşı reaksiyon olabiliyor. (Bunlar a"protein  hidrolizatı" şeklinde mamalar veriliyor)...Allerjisi olan vak'alar, yoğurt, peynir, muhallebi gibi gıdalarıda aldıklarında da, allerjik reaksiyon gösterirler. Sen bir 2 gün benim dediklerimi bir yap. belki hiçbir şeyi yok, belki, %2-3 lük gruba giren bir çocuk...
Yukarı Dön
ecoli Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Haz 2009 Saat 13:21
tamam hocam cok ama cok tesekkur ederim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.