Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > İkiz Anneleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - İKİZ HAMİLELİĞİ
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuİKİZ HAMİLELİĞİ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
yeşim Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Süper Anne

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 4345
Mesajın Direkt Linki Konu: İKİZ HAMİLELİĞİ
    Gönderim Zamanı: 02 Nis 2009 Saat 10:17
Kaç tane bebek taşıyorsunuz? Emin misiniz? Her 80 hamileden biri ikizdir.

Çifte Bela

İkizler tıpatıp(tek yumurta) veya ayrı yumurta ikizi olabilir. Tek yumurta ikizleri aynı genleri taşıdığı için aynı cinsiyette olması gerekir. Ayrı yumurta ikizleri aynı veya farklı cinsiyette olabilir. Doğurganlık tedavisinde ikiz olma olasılığı daha yüksektir.

İkiz Olup Olmadığını Öğrenmek

İkizleri öğrenmenin en kolay yolu ultrasondur. Ultrasona girmeseniz bile az sayıda kadın ikiz taşıdığını bilmeden doğuma girer. Normal olarak karnınız daha çok şişer ve ebe karnınızı dinlerken iki ayrı kalp atışı duyar.

İkiz Hamileliğinin Etkileri

İkiz bekleyen birçok anne bunu daha yorucu ve zor olduğunu söyler. Daha çok yük taşırsınız –sadece fazla bir bebek değil ekstra bir plasenta. Bu artan kilo daha çok bel ağrısı ve yorgunluk anlamına gelir. Kan basıncınız da daha yüksek olacaktır. Daha çok dinlenme ve işi daha erken bırakma ihtiyacı duyarsınız.

İkizler Doğumu

İkizlerin erken doğum sırasında daha yüksek olmasına rağmen, çoğu belirlenen zaman kısa bir süre önce doğar.

İkiz doğumu genellikle rahat ilerler. Yine de sezaryen ikiz doğumunda daha yaygındır. Bebeklerin biri ya da ikisi yanlış bir pozisyonda olabilir çünkü bu kendilerine yer bulmanın tek yoludur.

Bebeklerin biri ya da ikisi ters durabilir, yani önce ayakları gelir. Genellikle, bir bebek rahime çapraz uzanır, bu durumda sezaryen gereklidir. Ayrıca bebekler tek bir bebekten daha güçsüz ve küçük olabilirler, bu yüzden onları en az yoran yol olarak sezaryen seçilir.

İkiz hamileliği ve doğumu daha yorucu olduğundan, jinekoloğunuzu daha sık göreceksiniz ve hamileliğin, doğum öncesinin ve doğumun her yönü dikkatlice incelenecektir.

İkizler doğum sonrası bakım için daha çok zamana ihtiyaç duyarlar. İkizleriniz sağlıklı olsa da hastanede daha uzun kalmanız gerekebilir. Bu, onları daha rahat beslemenizi ve günlük bakımlarıyla uğraşmak için güven kazanmanızı sağlar.

İkizleri Emzirmek

Vücudunuz bebeklerinizin ihtiyacı kadar süt üretebilir. Ancak zor olan taraf onları rahat bir şekilde nasıl tutacağınız, onları aynı anda mı yoksa farklı zamanlarda mı besleyeceğinizdir. Bebeklerin iştahı aynı olmayabilir veya farklı zamanlarda acıkabilirler.

Bebek bakımının diğer yönlerinde de yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz-banyo, bez değişimi ve giysi yıkama.

İkizlerim Azra ve Arda
Yukarı Dön
Şehnaz Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye
Simge

Puanlar: 7998
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Nis 2009 Saat 13:35
Ne kadarda zor olsa yinede ikizim olmasını çok isterdim.KizBebekKizBebekClownClown

Yaşama Sebebim Canım Oğlum Seni Çok Seviyorum
Yukarı Dön
zemrank Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 59
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Nis 2009 Saat 13:52
hamileliği çok zr değil ya ben son aya kadar her işimi yapıyordum bo bol geziyordum hiç zorlanmadım sadece son ay karnım çok büyüktü ve zorlanmıştım. alah gönlüne göre versin nazniran :) ehehe verincede görürsün zorluğu :) uzaktan güzel görünüyo ama anlatılmaz zorluğu
Yukarı Dön
küçük kanaryam Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye

minik mercimeğim yaramaz oğlum :)

Puanlar: 9404
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Nis 2009 Saat 15:46
bende çook  istedim de olmadı
Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostluğumuz aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece dostuz!
zeynepim ve pınarım iki gerçek dostlarım...
Yukarı Dön
yeşim Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Süper Anne

Puanlar: 4345
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Nis 2009 Saat 17:30
Orjinalini yazan: NazNiran NazNiran Yazdı:

Ne kadarda zor olsa yinede ikizim olmasını çok isterdim.KizBebekKizBebekClownClown

Abooo gönüllü varrLOL
İkizlerim Azra ve Arda
Yukarı Dön
suzi Açılır Kutu Gör
Pırlanta Üye
Pırlanta Üye

Puanlar: 12444
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Nis 2009 Saat 20:49
İlk gebe olduğumu öğrendiğimde keşke ikizim olsun dileğinde bulunmuştum.Ama şimdi 1 taneyi yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu görünce"çok şükür 1 tane doğurmuşum"dedim.İkiz doğurmuş ve doğuracaklara allah yardımcı olsun diyorum....
Yukarı Dön
zemrank Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 59
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Nis 2009 Saat 23:20
Orjinalini yazan: yeşim yeşim Yazdı:

Abooo gönüllü varrLOL

bizim yaşadıklarımızı bilse bırak gönüllü olmayı yanından bile geçmez bacım :))
Yukarı Dön
focus Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 203
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Nis 2009 Saat 20:22
Orjinalini yazan: yeşim yeşim Yazdı:

Abooo gönüllü varrLOL
hayatımın en zor 8 ayı hamileliğimdi.hatırladıkça midem bulanıyo walla.ikiz isteyen tekil anneleri bunu istemeden önce bir ikiz annesiyle 24 saat geçirin derim :)
www.leziznimetler.blogcu.com   
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.