Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Çocuk Hastalıkları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - çift idrar deliği
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumçift idrar deliği

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
meryem Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Ali İlber'in annesi

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 4308
Mesajın Direkt Linki Konu: çift idrar deliği
    Gönderim Zamanı: 05 Eki 2008 Saat 15:17
kadir bey iyi günler,
geçmiş bayramınızı kutlarımSmile

oğlum 10 aylık .pipisinin ucunda iki idrar deliği bulunuyor .önimüzdeki günlerde bir operasyon geçirmesi muhtemel.tek cerraha gösterdik ve ona güveniyoruz.sizin alanınız değil biliyorum ama sizin tecrübelerinize güvenerek soruyorum.ameliyat öncesi ve sonrası benim bir anne olarak yapabileceğim neler var?temizlik ,beslenme,uyku,giyinme,alt değiştirme, banyo...

teşekkürederimSmile
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2008 Saat 15:49
Çift idrar yolu şimdiye kadar ne duydum, ne işittim, bir ürolog la görüşseniz iyi olur.
Yukarı Dön
meryem Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Ali İlber'in annesi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2008 Saat 16:02
kadir bey çift idrar yolu yok ultrasonda bakıldı.pipisinin ucunda delik iki tane.bu tür ameliyatlar sünnetle birlikte yapılıyormuş.en baştan dr umuz bizi cerraha yönlendirdi.gerekirse tabiki ürologla da görüşürüz.

cerrahımızın anlattıklarından anladığım kadarıyla: yumurtalıkların altından başlayarak bir fermuar gibi  pipinin ucana doğru kapanarak oluşuyormuş idrar yolu. oğlum erken doğduğu için bu kapanma tamamlanamamış.yarım  cm den daha az bir delik kalmış pipisinin ucunda

umarım anlatabilmiimdir .işte bu vakayla ilgili benim sorum.Smile
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2008 Saat 16:08
Sizin şimdi anlattığınız farklı. Bu "Hypospadias" denilen, aynen fermuar gibi tam kapanmayan doku. Çocuğa bu durumun doğrudan bir zararı yoktur, sadece aşağıya dogru işer. Peki ameliyat niçin?  Çünkü ameliyat olmazsa evlendiğinde bebek yapabilmesi zor olur. Onun için ameliyat şarttır. Bunun erken doğumla bir ilgisi yok, sebebi bilinmiyor. Başarılı bir ameliyat için evvelden sünnet olmamış olmalı, zira sünnet derisi kullanılıyor.
Yukarı Dön
meryem Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Ali İlber'in annesi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2008 Saat 16:11
teşekkürederim
ne önerirsiniz ameliyat öncesi ve sonrası için.temizlik ,beslenme,uyku,giyinme,alt değiştirme, banyo...bana  biraz zor bir nekahat dönemi olacakmış gibi geliyor hem sünnet hem ameliyat

bir de bu tür ameliyatlar için doğru zzaman ne zaman .benim oğlum on  aylık şuan.

Düzenleyen meryem - 05 Eki 2008 Saat 16:13
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2008 Saat 16:16
Önereceğim tek şey sizin rahat olmanız. Basit bir ameliyattır, cok gözünüzde büyütmeyin, zaten doku kapanacağı için özel bir temizlik, bakım gerekmiyecek. Ameliyattan sonra ilk günler yapılacakları-yapılanları zaten siz de görerek öğreneceksiniz. Ayrıca bir sünnet yapılmıyor. Sünnet derisi oradan alınarak ayrık yere yama yapılıyor. Ayrıca sünnete gerek kalmıyor.
Yukarı Dön
pisim Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 28
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eki 2008 Saat 16:17
size özel mesaj göndermek istiyorum ama olmuyor mesajlarınızı kontrol eder misiniz?
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.